Zararlı madde testleri resmen yasaklanmış ve talimatlar ile sınırlandırılmış maddeleri, yani bilindiği üzere sağlığa zararlı kimyasalları ve öncelikli sağlık tedbirleri ile ilgili parametreleri kapsamaktadır. Test edilmiş bir ürün dört Oeko-Tex® Ürün Sınıfından birisine tahsis edilirken tekstilin kullanım amacı dikkate alınmaktadır.


Bir ürünün cilde temas oranı arttıkça, insan ekolojisine yönelik yerine getirilmesi gereken kriterler de o oranda zorlaşmaktadır. Kapsamlı laboratuar testleri çerçevesinde tüm elemanları ve aksesuarları ile birlikte talep edilen Test Kriterlerine uygunluğu kanıtlanan ve başarıyla test edilmiş olunan ürünler ve/veya ürün grupları imalatçı tarafından Oeko-Tex® Etiketi ile etiketlendirilebilir ve tanıtımı farklı bir şekilde de yapılabilir. Düzenlenen bir Sertifikanın geçerlilik süresi bir yıldır ve süre bitiminde talep edildiği sürece tekrar uzatılabilir.


AVANTAJLAR

Oeko-Tex® 100 Standardı’na göre yapılan sertifikalandırma, müşterilerine sağlık açısından sorunsuz ürünler sağlamak isteyen tekstil ve konfeksiyon şirketlerine bir dizi avantaj sunmaktadır: Standardın modüler yapı prensibi, tüm işleme aşamalarındaki tekstil ürünlerinin test edilebilmesini ve sertifikalandırılabilmesini öngörmektedir. Önceki aşamalara ilişkin sertifikalar kullanılarak testlerin ikinci kez yapılması engellenebilmektedir. Ürünlerin insan ekolojisine yönelik kalitesinin sorumluluğu, ürünü işleme aşamasında niteliksel ve/veya kimyasal açıdan değiştirendedir. Bu şekilde tüketim zincirinin son halkasını oluşturan Konfeksiyoncular da koleksiyonlarını uygun maliyetlerle sertifikalandırabilmektedirler. Satınalma ve teslimat şartları açısından standart bir talep profili sunan ve dünya çapında uygulanan Oeko-Tex® Kriter Listesi bilgi akışını kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. Şeffaflık açısından söz konusu olan bu artı puan, özellikle çok kısa üretim döngüleri ile çalışan ve şirket içi kalite sistemine sahip olan şirketler için önemli ölçüde daha fazla üretim güvenliği ve zaman tasarrufu anlamına gelmektedir.
GLOBAL ORGANİK TEKSTİL (GOTS)

Tarım sürecinde Organik olarak yetiştirilmiş elyafların tekstil sektöründe ilgili standartlara göre işleme alınması ile Organik tekstil sektörü doğmuştur. Üretimde hammadde olarak Organik elyaf kullanılması ve üretim koşullarının ilgili standarda göre yapılması: Bu alanda uluslararası geçerliliği olan Global Organik Tekstil Standardına (GOTS) göre üretim ve sertifikasyon yapılmaktadır. GOTS sertifikasyonu organik olarak yetiştirilmiş, sertifikalı organik elyaf kullanıma ek olarak GOTS’ un işleme /üretim standartlarını da kapsar. Global Organik Tekstil Standardı (GOTS);Organik Tekstil İşleme alanında faaliyet gösteren önde gelen standart birliklerin ortak bir çalışmasıdır. International Association Natural Textile Industry (IVN), Germany, Soil Association (SA),England, Organıc Trade Association (OTA),USA, Japan Organıc Cotton Association (JOCA), Japan, İşbirliği ile… International Federation of Organıc Agriculture Movements (IFOAM) Hammaddelerin hasadından, çevresel ve sosyal sorumlulukla ürerimden etiketlenmeye kadar nihai müşteriye, organik ürünle ilgili kesin bir güvence sunabilmek için organik tekstilin durumunu dünya çapında kabul gören kriterlerle tanımlamak. İşleyici ve üreticilerin, organik kumaş ve kıyafetlerini tüm büyük pazarlarda kabul gören tek sertifika ile ihraç edebilmelerini sağlamak.

Copyright © 2017 • BEZ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.  

EN

OEKO-TEX® 100 STANDARTI

Oeko-Tex® 100 Standardı tekstil ürünler ile ilgili tüm işleme aşamalarındaki hammaddelere, ara- ve son ürünlere yönelik dünya çapında standart bir test ve sertifikalandırma sistemidir.

Sertifikalarımız ile ilgili sorularınızda

E-mail adresimiz

ile iletişime geçebilirsiniz  info@beztekstil.com

ANASAYFA ÜRÜNLERİMİZ HABERLER KURUMSAL İLETİŞİM